lifestyle

Scrapbooking – z czym to się je?

Cześć! Dzisiaj wpis będzie około zdjęciowy – ponieważ na mojej fotograficznej stronie na Facebooku dostaję od kilku miesięcy pytania ‘co to jest ten scrapbooking?’, ‘gdzie można dostać taki album?’, ‘co robisz z drukowanymi zdjęciami?’ – postanowiłam pokazać Wam odrobinę mojej drugiej pasji, która nierozerwalnie łączy się ze zdjęciami 🙂

Scrapbooking – to ręczne tworzenie pięknej, wyjątkowej i niepowtarzalnej oprawy dla drukowanych zdjęć, zazwyczaj w formie albumów.

Kilka lat temu zainteresowałam się scrapbookingiem i zaczęłam przeszukiwać strony internetowe w poszukiwaniu informacji, blogów i grup w tej tematyce. Sprawa pochłonęła mnie całkowicie, scrapbooking był wtedy w pierwszej fazie rozkwitu w Polsce, powstawały sklepy, tworzyły się lokalne grupy, były organizowane pierwsze zloty scrapowe w Polsce. Cudowna atmosfera wspólnej pasji do tworzenia. Założyłam swojego pierwszego bloga, zaczęłam publikować artykuły i udzielałam wywiadów do zagranicznych magazynów, współpracowałam z najlepszymi amerykańskimi i europejskimi markami, włączałam się w różne inicjatywy, zabawy, prowadziłam warsztaty na zlotach w Polsce i w Europie, tworzyłam wspólnie z koleżanką własny magazyn inspiracyjny – Chasing Dreams. Bardzo miło wspominam te kilka lat, podczas których moja pasja mogła się tak rozwinąć. Niestety, przez ostatnie miesiące zabrakło mi wolnego czasu na tę mocno czasochłonną pasję 🙂 Postanowiłam jednak, że choć jeden wieczór w każdym tygodniu tej jesieni i zimy poświęcę na mój album!
Scrapbooking - z czym to się je? lifestyle

 

Project Life, o którym dziś chcę Wam opowiedzieć, to mała odnoga scrapbookingu – prekursorką jest amerykanka Becky Higgins i jeśli chcecie dowiedzieć się wszystkiego o Project Life, gorąco zachęcam do odwiedzenia jej strony. Do tworzenia PL potrzebujecie trzech rzeczy: koszulek w odpowiednich rozmiarach, kart do uzupełniania kieszonek i albumu. No i zdjęć 🙂 Z założenia PL powinien być prosty i szybki w wykonaniu. Po prostu kompletujemy zdjęcia z danego okresu/wydarzenia, dokładamy karty i gotowe! Ja prowadzę mój album w trybie tygodniowym – co oznacza sporo pracy i kontroli przy wyborze zdjęć i ich wywoływaniu. Potem tworzę kartę tytułową z datą i numerem tygodnia, dodaję pozostałe karty i zdjęcia – i gotowe! Cały tydzień zamknięty na jednej rozkładówce. Oczywiście można nie przejmować się datami i ramami czasowymi, ale dla mnie ten album to swego rodzaju pamiętnik obrazkowy, który ma dla mnie ogromną wartość również poprzez notatki jakie w nim prowadzę.

 

Scrapbooking - z czym to się je? lifestyle Scrapbooking - z czym to się je? lifestyle Scrapbooking - z czym to się je? lifestyle

 

Co można zamieścić w takim albumie? Zdjęcia codzienności! W dobie smartfonów, Instagrama i Facebooka robimy ich mnóstwo każdego dnia. Warto je wyselekcjonować, wywołać i trzymać nie tylko na dysku! Albumy, karty i koszulki do Project Life można kupić w polskich sklepach scrapbookingowych. Mój ulubiony to zdecydowanie scrapki.pl, prowadzony przez przesympatyczną i bardzo pomocną Martę, ale jeśli poszukacie w internecie, znajdziecie całe mnóstwo innych sklepów, których asortyment może Wam mniej lub bardziej odpowiadać.

Poszukajcie też innych kreatywnych osób w odmętach internetu 🙂 Jest mnóstwo ludzi, którzy chcą dzielić się swoją pasją. Zerknijcie koniecznie na bloga Kasi – worqshop, na którym znajdziecie mnóstwo informacji o tworzeniu albumów. Jeśli chcecie dowiedziec się więcej o scrapbookingu, zachęcam Was do odwiedzenia największej galerii w sieci, którą tworzy amerykańska marka Studio Calico.

 

Scrapbooking - z czym to się je? lifestyle Scrapbooking - z czym to się je? lifestyle Scrapbooking - z czym to się je? lifestyle

 

Większość zdjęć, które dodaję do mojego albumu to zdjęcia robione telefonem – jestem wielką fanką Instagramu, sporo publikuję na moim profilu i dzięki temu mam wrażenie, że nic mi nie ucieka 🙂 Wszystkie wspomnienia drukuję i zamykam potem w albumie. I tak na koniec (gdyby ktoś zastanawiał się po co to wszystko tak w ogóle) kilka słów z naszego magazynu Chasing Dreams:

Nasza codzienność nie obfituje w zbyt wiele okazji do świętowania. W biegu dnia często zapominamy o ulotnych, krótkich chwilach, które jak piękne motyle przefruwają obok nas. Często ich nie dostrzegamy. A szkoda.. Są to chwile małego odpoczynku, wyciszenia myśli, przelotnego uśmiechu na twarzy ukochanej osoby, chwile kiedy dostajemy od losu choćby mały, pozornie nie istotny prezent. Zachowajmy te sprawy w naszej pamięci. Jeśli nauczysz się widzieć te małe, ale piękne rzeczy, jeśli nauczysz się o nich myśleć i pamiętać – Twoje życie naprawdę stanie się piękniejsze! Codzienność może być inspirująca! To co mamy na talerzu o poranku, czym się zajmujemy w pracy, jacy jesteśmy wśród naszych bliskich – to nasze życie. Warto je pamiętać, by nie zgubić się wśród plątaniny dni.

 

Scrapbooking - z czym to się je? lifestyle

You Might Also Like

FreshMail.pl