jak robić zdjęcia?

Jak robić ładne zdjęcia?

Kochani, co powiecie na cykl wpisów fotograficznych w formie krótkich esejów?

Tak często dostaję pytania o mój styl pracy, o sposób fotografowania, o wskazówki jakich mogłabym Wam udzielić korzystając z własnego doświadczenia, że postanowiłam zrobić też miejsce temu tutaj – na blogu!

Będę od czasu do czasu publikowała takie posty o bardziej technicznej stronie fotografii – nie chcę jednak zrobić z tych wpisów podręcznika. Będzie to raczej zbiór luźnych esejów niż danych na temat ustawień aparatu itp. Co Wy na to? Porozmawiacie ze mną o fotografii? 🙂

Prawda jest taka, że moje warsztaty fotograficzne, które prowadzę (prowadziłam i mam zamiar nadal to robić, obiecuję!) od czasu do czasu w Warszawie skupiają naprawdę wiele osób – fajnych, kreatywnych i pełnych zapału do nauki. Cieszy mnie to za każdym razem, kiedy podczas warsztatów słucham sobie komentarzy dziewczyn, o tym, że w końcu coś im wyszło, że ‘ach, to o to chodzi!’ i że tak się cieszą, że przyszły! To duża motywacja dla mnie do ciągłego poprawiania warsztatu, uczenia się na swoich błędach i przekraczania kolejnych granic. O tym dziś chcę Wam opowiedzieć.

Jak robić ładne zdjęcia? jak robić zdjęcia?

A teraz Wam się do czegoś przyznam!

To fakt, kocham jasne, pełne światła zdjęcia. Uwielbiam białe przestrzenie, a fotografia w stylu high key zachwyciła mnie już dawno, dawno temu, kiedy nie była jeszcze nawet modna! To ten styl jest najbliższy memu sercu i choć czasem okazuje się przeszkodą w zdobywaniu zleceń, nie porzucę go chyba nigdy (no dobra, może nie w 100%!). Czasem zdarza się, że ludzie zwrócą mi uwagę gdzieś w sieci, że moje zdjęcia są za jasne i to jest nieładne. Trudno. Czasem zdarzy się, że para narzeczonych będzie starała się przekonać mnie, że jednak mogę na ich ślubie zrobić zdjęcia w sepii, bo przecież jestem fotografem i muszę to umieć. W takich przypadkach, z żalem uśmiecham się i mówię dziękuję. Dlaczego? Bo wierzę, w swoją fotografię. Wierzę w to co robię, w swój własny i rozpoznawalny już styl. I nie boję się powiedzieć, że jestem w nim dobra!

Ale.. wiecie już, że wraz z początkiem roku przeprowadziłam się do Barcelony. Na początku miasto mnie zachwyciło, a potem – śmiertelnie przeraziło! Kilka razy wyszłam na spacer po Barcelonie z aparatem i wróciłam niemal z płaczem do domu i pustą kartą. Wszystko jest tu inne – światło, cienie, słońce tak mocne, że nie da się spacerować bez okularów. To zupełnie mijało się z moim wyobrażeniem o zdjęciach, które powinnam robić.

Jak robić ładne zdjęcia? jak robić zdjęcia?

Jak robić ładne zdjęcia? jak robić zdjęcia?

Wiecie jak trudno czasem rezygnuje się ze swoich przyzwyczajeń, prawda? Ja do zmian podchodzę czasem jak to jeża – trochę się boję, trochę nie ufam, muszę oswoić. Tak też było i tym razem – musiałam sobie tą Barcelonę oswoić fotograficznie. Musiałam nauczyć się trochę innej perspektywy, czasami nałożyć filtr na obiektyw, zrezygnować z przysłony f/1,4, którą przecież tak kocham 🙂 I bardzo, bardzo się cieszę, że musiałam to zrobić. Bo nauczyłam się nowych rzeczy, przekroczyłam granice, które kiedyś odrzucałam daleko.

Jak więc robić ładne zdjęcia?

Tytuł jest dość przewrotny 🙂 Kiedyś myślałam, że już umiem robić ładne zdjęcia i nie potrzebuję innych. I fakt, to były ładne zdjęcia – ale  dziś wiem, że mogę robić jeszcze lepsze. I one wciąż będą moje. Bo z fotografią jest jak z każdą dziedziną sztuki – jak z malarstwem, muzyką i tańcem. Trzeba to czuć i trzeba nad tym ciężko pracować:) Jeśli spodziewaliście się w tym momencie listy ustawień w lustrzance, które sprawią, że wasz aparat zrobi sam piękne zdjęcie, możecie czuć się rozczarowani.. Ale to podstawa i na tym opiera się cała moja fotograficzna droga:

  • uwierz w swoje umiejętności, przelej na zdjęcia swoje emocje, wyraź w nich siebie – niech pokażą jaką jesteś osobą!
  • pracuj, ćwicz i przekraczaj granice – ucz się na swoich i czyichś błędach, chodź na warsztaty i szukaj wyzwań!

Dopiero takie zdjęcia Was zadowolą. Może będzie w tym sporo przypadku na początku, ale ważne będzie to, że włożyliście w nie swoją pracę i serce. Ktoś może powiedzieć, że to są banały. Ja odpowiem, że te banały doprowadziły mnie do tego miejsca, w którym teraz stoję. Tutaj – na tego bloga, z tymi zdjęciami i z tymi wspaniałymi klientami, z którymi mam przyjemność pracować. Może Was na początku wkurzać takie podejście – ok, mnie też wkurzało. I to jest cała opowieść na kolejny esej: jak od wkurzenia przejść do działania? Na pewno Wam opowiem!

A Wy, jakie macie doświadczenia z fotografowaniem? Czy zdarzało się Wam rzucić aparat w kąt i tupnąć nogą ze złości na warunki, w jakich fotografujecie? Czy podnosiłyście (podnosiliście?) wtedy aparat z powrotem i próbowaliście dalej?

Jak robić ładne zdjęcia? jak robić zdjęcia? Jak robić ładne zdjęcia? jak robić zdjęcia? Jak robić ładne zdjęcia? jak robić zdjęcia?

You Might Also Like

FreshMail.pl