jak robić zdjęcia?

Jak fotografować codzienność?

Chciałabym Wam dzisiaj udowodnić, że fotografowanie codzienności nie musi być nudne!

Znacie te wszystkie wyzwania fotograficzne: 365 fotografii w ciągu roku / 12 zdjęć w 12 miesięcy / 31 w miesiąc itp? Wszystkie mają wspólny mianownik – częste robienie zdjęć 🙂 Ma ono zachęcić nas do częstego sięgania po aparat i ćwiczenia swoich umiejętności. To jeden z kroków do robienia ładnych zdjęć. Wiem, jak ważne na początku drogi fotograficznej jest robienie zdjęć wszystkiemu dookoła – po to, aby wyrobić sobie pewne nawyki, które później będą niezwykle przydatne:

  • nawyk sięgania po aparat kiedy zobaczymy coś ciekawego
  • umiejętność dostrzegania nowych rzeczy, miejsc, kolorów, faktur: ciekawych a niedostrzegalnych dla innych
  • rozwój wyobraźni!
  • przestawienie się z trybu automatycznego na manualny w aparacie i umiejętne posługiwanie się swoim własnym sprzętem
  • automatyczne reagowanie na zmieniające się warunki: światło, cienie, pomieszczenia, przestrzenie

To są plusy sięgania po aparat tak często, jak tylko można! Minusem może być przeciążenie ramienia 😉 Ostatnio w sieci znajduję wiele wyzwań fotograficznych, które czasem obserwuję z daleka, ale w których czasem z zapałem biorę udział. Miałam świetną zabawę podczas wyzwania Asi z bloga Fotografia COOLinarna – tutaj możecie zobaczyć podsumowanie. W tym tygodniu podczytując rano ulubione blogi znalazłam u Kasi (blog Worqshop) i Kasi (blog Antilight) piękne wyzwanie, które pamiętam z dawnych czasów, kiedy prowadziłam jeszcze bloga scrapbookingowego.

Zadanie polega na robieniu zdjęć co godzinę przez jeden dzień. To nie jest proste wyzwanie, dlatego można sobie na jego realizację wybrać np. wolniejszy dzień lub weekend. Ja stwierdziłam, że co tam – i tak spędzam obecnie całe dnie z aparatem przyklejonym do ręki, więc dam radę. O, jak bardzo się myliłam! Naprawdę ciężko mi było wymyślić nowe i ciekawe kadry, kiedy przez pół dnia robię wciąż to samo! To argument dla tych, którzy twierdzą, że w ich życiu wszystko zawsze wygląda tak samo 🙂 Otóż moi kochani, nie! Trzeba umiejętnie patrzeć dokoła siebie. I dopiero po przejrzeniu tych wszystkich zdjęć następnego ranka, zdałam sobie sprawę, że – to był naprawdę super dzień! Dzień, który pewnie umknąłby mi w dużej ilości podobnych – praca, herbata, komputer, spacer, wieczorne piwko. A tymczasem..

Zobaczcie jak wyglądał jeden z najfajniejszych dni w tym tygodniu!

8.00 – pobudka

Nie jestem rannym ptaszkiem, przyznaję bez bicia 🙂 Budzimy się z trudem o 8.00 i to najgorsza część dnia – uwierzcie mi, niczego tak bardzo nie znoszę jak porannego wstawania kiedy budzi mnie budzik!

Jak fotografować codzienność? jak robić zdjęcia?

9.00 – czas na rozstawienie sprzętu do zdjęć

W tym tygodniu wykonuję zlecenie, które bardzo chętnie pokażę Wam na blogu niedługo! Uwielbiam fotografię produktową – stylizowaną. Od dwóch lat współpracuję z marką Kubara i robię dla nich zdjęcia na SM, stronę i do materiałów reklamowych.

Jak fotografować codzienność? jak robić zdjęcia?

10.00 – wciąż przygotowuję się do zdjęć 😀

Choć może się wydawać inaczej, to nie takie proste zaaranżować sesję na stole, by wyglądała naturalnie i aby zdjęcia nie polegały tylko na wymianie produktów. Niektóre rzeczy muszę przygotować wcześniej, dopracować sobie strategię kolejności, umyć i przygotować wszystkie rekwizyty – miski, talerze, kubki, serwetki itp. Czekam również na dobre światło 🙂

Jak fotografować codzienność? jak robić zdjęcia?

11.00 – drugie sniadanie

W tej pracy najbardziej lubię to, że całą scenerię można potem.. zjeść! 😀 Wiadomo, że wszystkie zdjęcia nie mogą wyglądać tak samo i stylizacje muszą się zmieniać, więc od czasu do czasu mogę ich część po prostu skonsumować – tutaj na drugie śniadanie zaserwowałam sobie kanapki z awokado i pomidorkiem, posypane prażonym słonecznikiem – uwielbiam! W międzyczasie szybko przeglądam strony informacyjne, bo wiadomo, jak wszystko nagle się zmienia na świecie 😀

Jak fotografować codzienność? jak robić zdjęcia?

12.00 – widok z tarasu

Poszłam wywiesić pranie na taras i zabrałam ze sobą aparat, żeby pokazać Wam jaki mamy widok z dachu 🙂 Absolutnie uwielbiam fakt, że mamy do dyspozycji miejsce na dachu naszej kamienicy i możemy sobie tam robić co nam się żywnie podoba! Jak widzicie prawie wszystkie budynki w Barcelonie (zakładam, że nie tylko tu) mają takie tarasy, gdzie ludzie przesiadują wieczorami, rozkładają stoliki i leżaki wsłuchując się w odgłosy miasta.. Ach!

Jak fotografować codzienność? jak robić zdjęcia?

13.00 – przerwa w pracy

Nie jestem w stanie robić zdjęć non-stop przez kilka godzin, jeśli to nie jest reportaż. Dlatego kiedy czuję, że dopada mnie zmęczenie materiału, odstawiam aparat i trochę się relaksuję. Przeglądam ulubione blogi, oglądam mądre vlogi (:D), robię sobie herbatę i po prostu chwilę odpoczywam. A po 15 minutach wracam do pracy ze zdwojoną energią!

Jak fotografować codzienność? jak robić zdjęcia?

14.00 – co ja właściwie robię?

Jako, że w międzyczasie wciąż robię zdjęcia, postanowiłam pokazać Wam jakie 🙂 Oto dwa przykładowe:

Jak fotografować codzienność? jak robić zdjęcia?

15.00 – na zewnątrz robi się naprawdę ciepło!

Obecnie w Barcelonie temperatura waha się w granicach 20-23 stopnie po południu, choć gdy przygrzeje słońce jest dużo, dużo cieplej.. Jest idealnie, choć Hiszpanie nadal starają się udowodnić, że lato jeszcze nie nadeszło i wciąż chodzą w zimowych okryciach! Ja zrobiłam o 15.00 szybki wypad na balkon, żeby sprawdzić pranie – powieszone ok 12.00 jest już prawie suche 🙂 Wracam więc do pracy!

Jak fotografować codzienność? jak robić zdjęcia?

16.00 – na dziś koniec zdjęć

Ale nie koniec pracy 😉 Siadam przed komputerem, żeby zgrać zdjęcia i zrobić im backup na dysku. Potem zabieram się za odpisywanie na maile, aktualizowanie statusów na FB, przygotowywanie planu działania na następny dzień, a także naszkicowanie posta, którego właśnie czytacie 😉 Dziś chcę wszystko szybciej skończyć, bo właśnie zadzwonił Ł. twierdząc, że nad morzem jest idealnie i powinnam przyjść do niego z kocykiem 🙂

Jak fotografować codzienność? jak robić zdjęcia?

17.00 – spacer and morze

Mam dwie drogi nad morze, ale jeśli chcę iść na mniej obleganą plażę muszę pomaszerować dalej. Na szczęście droga jest bardzo przyjemna – wśród drzew, obok parku i budynków uniwersyteckich. Bardzo żałuję, że nie mam w Barcelonie roweru, o wiele sprawniej można by się poruszać wtedy po mieście! Ale 25-minutowy spacer mi nie straszny, więc wzięłam koc i pobiegłam przed siebie.

Jak fotografować codzienność? jak robić zdjęcia?

18.00 – plaża!

Często po pracy spotykamy się z Ł. pod jego biurem i idziemy na spacer nad morze. Urodziłam się w górach i tęsknotę za dużą wodą zawsze miałam we krwi, dlatego tutaj nie mogę nacieszyć się bliskością plaży i morza. Zauważyliśmy kilku śmiałków, którzy bez obciachu wskakiwali do wody, stwierdziłam więc, że też muszę. Woda jednak jeszcze jest bardzo zimna, więc musiało mi wystarczyć tylko chwilowe zamoczenie stóp 🙂 Tego dnia wiał mocny wiatr i sypał nam piachem w oczy – jeszcze następnego dnia miałam go pełno we włosach..
[zdjęcie zrobił Ł.]

Jak fotografować codzienność? jak robić zdjęcia?

19.00 – koniec plażowania

Czas pożegnać się z plażą – robi się trochę chłodniej a my zaczynamy być głodni 🙂

Jak fotografować codzienność? jak robić zdjęcia?

20.00 – czas na kolację!

Nie jestem wielką fanką codziennego jedzenia na mieście, dlatego ten manewr stosujemy tylko czasami 🙂 Za to spacer Barcelonetą w ciepłym zachodzącym słońcu to było to, czego mi potrzeba! Mnóstwo ludzi przychodzi tu po pracy – jeżdżą na rolkach, rowerach i hulajnogach, grają w siatkę lub ćwiczą jogę. Podobno w lecie nie sposób rozłożyć tu ręcznik, więc korzystamy póki możemy!

Jak fotografować codzienność? jak robić zdjęcia?

21.00 – wieczorny relaks

Po przyjściu do domu postanowiliśmy spędzić wieczór na dachu – w blasku świec i z piwkiem. Było tak pięknie! Słońce powoli zachodziło rzucając pomarańczowe promienie na ściany sąsiedniej kamienicy, na niebie pojawiały się gwiazdy i widać było coraz wyraźniej księżyc.. 🙂 Przypomniały nam się wieczory z naszych wakacji – zabrakło nam tylko drinków z palemką 😀 I wiecie co, warto było dla tej krótkiej chwili wynieść po schodach te wszystkie świeczki i kwiatki, targać aparat, rozbić kieliszek po drodze i trochę zmarznąć pod koniec.. 🙂

Jak fotografować codzienność? jak robić zdjęcia?

22.00 – czas na książkę

Uwielbiam czytać wieczorami. Choć przeważnie idziemy na kompromis i wybieramy to, co lubimy obydwoje (ok, jesteśmy maniakami) czyli oglądanie Przyjaciół, to od czasu do czasu godzina ciszy podczas czytania totalnie mnie uspokaja. Moim najlepszym przyjacielem od pół roku jest Kindle i choć kiedyś zarzekałam się, że elektroniczne książki nie sięgają pięt papierowym, to muszę to odwołać.. Po kilku przeprowadzkach i pozbyciu się mnóstwa książek z przymusu, wiem, że to rozwiązanie jest najlepsze z możliwych!

Jak fotografować codzienność? jak robić zdjęcia?

23.00 – na dzisiaj koniec 🙂

I tym samym dobrnęliśmy do końca dnia. Ostatnia gorąca fotka z łóżka przed Wami 😀

Jak fotografować codzienność? jak robić zdjęcia?

Jak Wam się podobało wyzwanie? Ja uświadomiłam sobie, że gdyby nie ono połowa rzeczy umknęłaby mi gdzieś w przestrzeni! Pewnie nie zrobiłabym sobie takiego fajnego autoportretu podczas pracy (a co!), nie zabrałabym aparatu ze sobą na spacer, nie chciałoby mi się wynieść go na taras wieczorem i nie miałabym uchwyconych tych wszystkich fajnych chwil, które się zdarzyły 😉 Dlatego jeśli spytacie po co robić zdjęcia codziennie – odpowiem tym postem! Warto, warto, warto 🙂 Dzięki Kasie za mobilizację!

Wyzwanie odbywa się tu i tu.


You Might Also Like

FreshMail.pl